This newly developed dyno will offer you the renowned Dynostar quality at an affordable price. The RC1000AWD will come fully mechanically synchronized with the option of using a single 1000 Nm retarder or even adding an optional second 1000Nm retarder. The second retarder can also be added later when the dyno is up and running.
The RC1000AWD is designed as an above ground model with complementary drive on ramps. It has a very low deck height of 350mm and can easily be installed in any workshop. But this dyno can also be used perfectly as a pit model. The dyno also features integrated latching points to tie down the vehicle easily.
This dynamometer is capable of testing up to 625 kW dynamic (AWD) and over 300kW static, all because of the air-cooled retarders with a braking capacity of either 1000 or 2000 Nm. All features combined make this dyno an ideal and easy to use tool for chiptuning and diagnostic work.